Jak překonat neodolatelnou chut na sladké?

25. dubna 2008 v 10:57 | Deni$$MurderDoll |  Tipy,Triky,Diety
Lidé usilující o zdravý životní styl často soudí, že nejlepší by bylo zcela se vzdát čokolády a dalších sladkostí. Případně je nahradit nějakými zdravějšími. Pravda je, že čokoláda je velmi kalorická a přitom nepřináší tělu po výživové stránce takřka nic.
Přemíra sladkostí v jídelníčku navíc spolehlivě vede k vzestupu váhy.
Na druhou stranu je nesmyslné snažit se jich vzdát úplně a trápit se tím.
"Důležité je naučit se mezi nimi vybírat ty, které jsou méně nezdravé, a i ty jíst v malém množství," radí Tamara Starnovská, vrchní dietní sestra pražské Thomayerovy nemocnice.
"Problém je v tom, že sladkosti milujeme a zároveň si je při hubnutí odpíráme. Tím se dostáváme do stresu, který zajídáme sladkým, a tak to jde stále dokola. Sladké jídlo obsahuje endorfiny, které vyrábějí dobrou náladu," vysvětluje vášeň pro sladké Iva Málková ze Stop obezitě.
Dejte pozor na nekvalitní tuky
Kdekdo si myslí, že čokoláda je na indexu kvůli obsaženému cukru, ale je to trochu jinak, škodit může také tuk.
"Málokdo si uvědomuje, že cukrovinky obsahují množství tuku, a navíc tuku v nevhodné skladbě," upozorňuje inženýrka Jana Dostálová z Ústavu chemie a analýzy potravin.
Největším rizikem jsou v tomto ohledu takzvané trans-nenasycené mastné kyseliny, které bývají ve výrobcích, v nichž se používají částečně ztužené tuky.
"Tyto kyseliny přitom prokazatelně zvyšují riziko nemoci srdce a cév, na které v naší republice umírá polovina lidí," doplnila Dostálová, která je zároveň členkou odborného Fóra zdravé výživy.
Stoupá také riziko vzniku diabetu II. typu. Bohužel, složení mastných kyselin nebývá na výrobcích uvedeno. Povinné je pouze surovinové složení a někteří výrobci uvádějí i energetickou hodnotu.
Na cukru samozřejmě také záleží - kombinace cukru a tuku je poukázkou ke kilům navíc, ale zatímco v kvalitních čokoládách cukru mnoho není, v těch na druhé straně nabídky je ho hodně, často právě spolu s nekvalitním tukem.
Fórum zdravé výživy zkoumalo složení tuku z hlediska výživové hodnoty u běžně dostupných výrobků - ukázalo se, že u většiny z nich je nevhodné.
Podle Dostálové je dobré vzít v potaz, že klasické čokoládové výrobky mají mnohdy lepší složení mastných kyselin než výrobky, které lidé vnímají jako zdravé.
Například jogurtové a čokoládové polevy na müsli tyčinkách a sušeném ovoci jsou na tom většinou hůře než klasická čokoláda. Nikoli ovšem takzvané čokoládové pochoutky.
Která je nejlepší?
"Vybírejte si výrobky s obsahem vlákniny, jako jsou ořechy, semínka, ovoce, s vyšším obsahem kakaového prášku, tedy tmavé druhy, hořké chuti, které vždy mají na obalu uvedeno procento obsaženého kakaa," radí dietní sestra Starnovská.
Tyto hořké čokolády však ne každému chutnají a už vůbec po nich nebaží děti. Velký vliv zde mají televizní reklamy. Rozvoj zdravotních komplikací tak snadno začne už v dětství.
Přesto není nutné sladkosti jako takové zcela zakazovat ani dětem s nadváhou, žádoucí je pouze jejich výrazné omezení. Povolené sladkosti by pak měly být co nejméně tučné - pro dítě je tedy v tomto ohledu daleko lepší hořká čokoláda než kynuté koláče s vysokým obsahem cukru a tuku.
Nejlepší je sladkosti nahrazovat ovocem. "U dětí školního věku se nám také osvědčilo střádání peněz, které by jinak šly na sladkosti, do pokladničky, ze které si potom mohou koupit za odměnu něco pro radost," uzavírá lékařka.
Přeháníte to se sladkým a nemůžete si pomoci?
Co dělat v případě, je-li vaše touha po sladkostech skoro chorobná a je hlavní příčinou nadváhy, či dokonce obezity?
• Sladkosti, zejména ty, které obsahují kombinaci tuků a cukrů, skutečně patří k nejhorším prohřeškům v jídelníčku a jejich konzumace vede k obezitě. Nicméně není třeba se se sladkostmi rozloučit zcela, už proto, že je to stresující, a o to při změně jídelníčku rozhodně nejde.
• Pokud jste milovníky sladkého, občas si ho plánovaně dopřejte, těšte se z něj, pomalu ho vychutnejte.
• Snažte se hledat zdravější mlsání s nižším obsahem cukru, které vám chutná stejně. Dávejte přednost kvalitním cukrovinkám, například čokoládě s vyšším obsahem kakaa. Nelituje peněz, naopak se snažte vyvarovat dortů promazávaných máslovými krémy, obřích porcí tučných zmrzlin nebo laciných sušenek.
• Nenakupujte sladkosti do zásoby, bude vás to svádět k tomu, abyste je snědli. Neučte se odměňovat sladkým za kdejakou drobnost.
• Jde vám o hubnutí? Ukazuje se, že je lepší si jednou za několik dní dopřát větší porci sladkého než si dávat každý den stejné malé množství třeba v podobě kousku čokolády, ale pokud je pro vás druhá možnost splnitelnější, zvolte si ji. Snažte se však jíst čokoládu spíš v první polovině dne.
• Je dobré si uvědomit, v jaké situaci jíte sladké. Pokud se jeho konzumací snažíte zajíst závažné problémy svého psychického stavu nebo třeba partnerského vztahu, buďte na pozoru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama